Książki

16 08.2016

KUKUCZKA – OPOWIEŚĆ O NAJSŁYNNIEJSZYM POLSKIM HIMALAIŚCIE

Spotkanie promocyjne wokół biografii Jerzego Kukuczki Dariusza Kortko i Marcina Pietraszewskiego ze specjalnym udziałem Celiny Kukuczki.

16 08.2016

ALPEJSCY WOJOWNICY

Prezentacja książki podczas spotkania „Alpejscy Wojownicy”, które poprowadzi Janusz Majer. Autorka: Bernadette McDonald.

15 08.2016

NANGA PARBAT – ŚNIEG, KŁAMSTWA I GÓRA DO WYZWOLENIA

Prezentacja książki przed spotkaniem z Simone Moro i Alexem Txikonem. Autorzy: Dominik Szczepański, Piotr Tomza.

08 08.2016

Nieobecne Miasto

W sierpniu 2016 roku nakładem Wydawnictwa Czarne ukazała się książka Macieja Krupy, Piotra Mazika i Kuby Szpilki zatytułowana: „Nieobecne miasto. Przewodnik po nieznanym Zakopanem”. Jest to druga książka z nowej, zakopiańskiej serii Czarnego. Partnerem w wydaniu książki jest Muzeum Tatrzańskie. Podczas 12. Spotkań z Filmem Górskim zapraszamy na spotkanie z Autorami, którzy oprowadzą nas po „nieznanym Zakopanem”.

07 08.2016

Tęsknota i przeznaczenie. Pierwsze kobiety na ośmiotysięcznikach

„Tęsknota i przeznaczenie” to opowieść o pierwszych kobiecych wejściach na wszystkie ośmiotysięczniki, na szerokim tle zagadnień geograficznych, religijnych i politycznych, które stanowią nieodłączny aspekt wspinaczki w górach najwyższych. Dina Štěrbová, wydawnictwo Stapis, Katowice 2016.

28 07.2016

Lot koło Nagiej Damy

„Trzęsienie ziemi, lawiny, wypadek alpinisty, akcja ratunkowa w Himalajach były tylko wstępem do tej prawdziwej i zaskakującej historii. Wyruszając jako korespondent w grudniu 1997 roku do Pakistanu na Polską Zimową Wyprawę na Nanga Parbat, kierowaną przez Andrzeja Zawadę, wiedziałam, że uczestniczę w wyjątkowej przygodzie. Po raz pierwszy ekspedycja na ośmiotysięcznik miała przesyłać przez satelitę relacje ze zdjęciami. Wkraczałam w świat islamu, jedyna kobieta w zespole. Dramatyczna wyprawa okazała się kluczem do przeszłości i przyszłości…

28 07.2016

Ostatni z Wielkich

Biografia autorstwa Ewy Matuszewskiej „Lider. Górskim szlakiem Andrzeja Zawady” ukazała się w roku 2003 nakładem Wydawnictwa Iskry. Trzynaście lat później drugiego wydania „Lidera” podjęło się Wydawnictwo Annapurna. Wprawdzie czasy charyzmatycznych osobowości kierujących wyprawami niemal dyktatorsko minęły bezpowrotnie, jednak Andrzej Zawada, ze swoją wizją rozwoju polskiego himalaizmu, z mądrze pojętym patriotyzmem, wciąż jest postacią budzącą podziw i szacunek.