10. Międzynarodowy Konkurs Filmowy SzFG


Stowarzyszenie Spotkania z Filmem Górskim ogłasza 10.Międzynarodowy Konkurs Filmowy  

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 15 czerwca 2014 r.
Poniżej zamieszczamy regulamin. Pobierz formularz zgłoszeniowy

Tak powstają statutki SzFG: http://marcin-rzasa.blogspot.de/ 

10. Spotkania z Filmem Górskim

Międzynarodowy Konkurs Filmowy

REGULAMIN


§1

Termin

10. Spotkania z Filmem Górskim (SzFG) odbędą się w dniach 3-7 września 2014 r. w Zakopanem. Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Spotkania z Filmem Górskim, zrzeszone w The International Alliance for Mountain Film.

§2

Filmy

Do konkursu można zgłaszać filmy zrealizowane po 30 czerwca 2012 r., za wyjątkiem filmów zgłoszonych w poprzednich latach. Forma obrazu jest dowolna – na konkurs można nadsyłać filmy fabularne, dokumentalne, animowane, edukacyjne lub eksperymentalne, związane tematycznie z górami. Mogą to być obrazy prezentujące różne rodzaje aktywności górskiej np. wspinaczkę, czy narciarstwo, filmy przyrodnicze, reportaże społeczno-polityczne, filmy promujące tradycje i kulturę górską, filmy poruszające problematykę praw człowieka na terenach górskich lub inne.

§3

Konkurs filmowy

O zakwalifikowaniu filmu do konkursu ze względu na kryteria formalne oraz merytoryczne podane w § 2 decyduje komisja, złożona z przedstawicieli organizatora 10.SzFG. O tym, czy film przeszedł pomyślnie kwalifikacje autor zostanie poinformowany do 31 lipca 2014 roku. Nadesłany film może mieć maksymalnie dwie publiczne projekcje podczas 10.SzFG. Filmy nagrodzone mogą zostać pokazane po raz trzeci po ogłoszeniu werdyktu na zakończeniu festiwalu. Filmy nie zakwalifikowane do konkursu mogą zostać pokazane w sekcji poza konkursowej.

§4
Jury konkursu

Filmy konkursowe oceniać będzie Jury, w skład którego wchodzą przedstawiciele środowiska filmowego, artystycznego i górskiego. Obradami Jury kieruje przewodniczący powołany przez grono jurorów. Procedura wyłaniania laureatów konkursu jest protokołowana.

§5

Nagrody
Jury może przyznać następujące nagrody:
 

Grand Prix Spotkań z Filmem Górskim,
na którą składa się statuetka Wielka Drewniana Góra i nagroda pieniężna w wysokości 4 000 zł.

Nagroda Naczelnika TOPR
za najlepszy film ukazujący człowieka w ekstremalnych sytuacjach.
Nagroda składa się ze statuetki Drewniana Góra i nagrody pieniężnej w wysokości 2 000 zł.

Nagroda Dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego
za film, który w najlepszy sposób obrazuje głęboką i nierozerwalną więź człowieka z naturą. Nagroda składa się ze statuetki Drewniana Góra i nagrody pieniężnej w wysokości 2 000 zł.

Nagroda Burmistrza Miasta Zakopane
za film, który w najlepszy sposób obrazuje ludzkie, kulturowe i artystyczne aspekty życia społeczności górskich. Nagroda składa się ze statuetki Drewniana Góra
i nagrody pieniężnej w wysokości 2 000 zł.

Nagroda Publiczności
składa się ze statuetki Drewniana Góra i nagrody rzeczowej.
Nagroda Specjalna 10.SzFG
może zostać przyznana szczególnie wyróżniającemu się filmowi 10.SzFG.
Jest to nagroda rzeczowa.

Nagroda Jury Młodzieży
to nagroda specjalna przygotowana przez młodzież
z Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem.
 

* Nagrody pieniężne podlegają opodatkowaniu.
* Statuetki autorstwa Marcina Rząsy.

 

§6

Werdykt

Oficjalne ogłoszenie werdyktu Jury oraz wręczenie nagród nastąpi w sobotę 6 września 2014 roku podczas gali finałowej w Zakopanem. Organizator zastrzega prawo nie przyznania wszystkich nagród w konkursie filmowym.

§7

Zgłoszenia i formularze

Termin zgłaszania filmów do konkursu upływa 15 czerwca 2014 roku.
 Do tego czasu należy przesłać na adres: info@spotkania.zakopane.pl film przez np. Dropbox, FTP (lub pocztą na adres korespondencyjny w formacie DVD lub BlueRay),kompletnie wypełniony formularz zgłoszeniowy, który stanowi załącznik do regulaminu, kadry z filmu przeznaczone do publikacji w katalogu festiwalowym i materiałach promocyjnych oraz link do zwiastuna do zamieszczenia na stronie www.spotkania.zakopane.pl
 

Adres korespondencyjny:

Spotkania z Filmem Górskim
ul. Makuszyńskiego 15 b
34-500 Zakopane

Wysyłka materiałów emisyjnych jest na koszt zgłaszających.
Organizator nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody zaistniałe podczas wysyłki filmów.

§8

Promocja

Organizator zastrzega prawo do wykorzystania fragmentów filmu w materiałach promocyjnych 10. SzFG. Organizator może wykorzystać fragmenty filmu (nie dłuższe niż 2 min. lub 10 % długości filmu, w przypadku krótkich metraży) w celach promocyjnych SzFG, w tym w celu produkcji filmów reklamowych festiwalu, materiałów informacyjno – promocyjnych i ich emisji.

W ramach 10.SzFG, mogą zostać zorganizowane pofestiwalowe pokazy wybranych przez Organizatora filmów. W formularzu zgłoszeniowym jest przewidziane miejsce na wyrażenie zgody na udział filmu w pokazach pofestiwalowych non-profit. Osoby, które wyrażą zgodę (formularz zgłoszeniowy) będą informowane o datach i miejscach dodatkowych pokazów.

§9

Archiwum

Organizator zastrzega sobie prawo do pozostawienia nadesłanych na konkurs filmów w archiwum. Zwrot nadesłanych filmów/materiałów nastąpi wyłącznie na prośbę zgłaszających.

§10

Akceptacja warunków

Zgłoszenie filmu do konkursu oznacza akceptację warunków niniejszego regulaminu oraz postanowień zawartych w formularzu zgłoszeniowym, a także oświadczenie, że osoba zgłaszająca film jest do tego uprawniona, zaś udział filmu w niniejszym konkursie nie narusza niczyich praw autorskich ani żadnych przepisów prawa.
 

                                                                                                                                                                                          

10.Spotkania z Filmem Górskim, 3-7 września 2014 r.
Szanowni Państwo,
Drodzy Przyjaciele Spotkań z Filmem Górskim,

W tym roku minie 10 lat od pierwszej edycji Spotkań z Filmem Górskim! Wszystko zaczęło się z inicjatywy grupy zakopiańczyków, od pierwszego przeglądu zorganizowanego w kameralnym gronie. W roku 2005 powstało Stowarzyszenie Spotkania z Filmem Górskim, rozpoczęliśmy współpracę z najstarszym festiwalem filmów górskich w Europie, Trento Film Festival i z wieloma innymi, ważnymi instytucjami. Z roku na rok festiwal się rozwijał, wspierany przez Miasto Zakopane, partnerów, sponsorów i zaprzyjaźnione festiwale, napędzany entuzjazmem organizatorów, a przede wszystkim uczestników. Przez te wszystkie lata dużo osób włożyło wiele serca i wysiłku w to, żeby festiwal trwał do dzisiaj i co roku był miejscem spotkań ludzi kochających góry! 

Dziesiąta edycja to dobry czas na wspomnienia, uchwycenie ważnych czy wzruszających chwil, przeżyć, wrażeń i inspiracji związanych ze Spotkaniami. Zachęcamy do przesyłania do nas tekstów, zdjęć czy nagrań związanych z poprzednimi edycjami festiwalu, którymi podzielimy się podczas jubileuszowego wieczoru 10.Spotkań z Filmem Górskim. Czekamy na Was i Wasze wspomnienia!

Materiały prosimy przesyłać do 5 maja 2014 roku na adres: info@spotkania.zakopane.pl
* Formuła spotkania i/lub wykorzystania nadesłanych materiałów zostanie uzgodniona z autorami. 
 
Z górskim pozdrowieniem
Organizatorzy Spotkań z Filmem Górskim,
Magda Ziaja, Kuba Brzosko, Gabi Kühn, Marta Morawiec, Agnieszka Szymaszek  
 
Spotkania w Warszawie!!!

Pokazy filmów nagrodzonych

Kino Sokół
niedziela, 08.09.2013
pokazy odbywają się w godzinach 10:00 - 22:00

Godziny pokazów filmowych zamieszczamy poniżej. 

Kilka słów o idei Akademii Górskiej!
trailer
9.Spotkania z Filmem Górskim

Tegoroczne, 9 Spotkania z Filmem Górskim odbędą się w dniach 4-8 września w Zakopanem. Już teraz zarezerwuj termin! Gościem specjalnym będzie wybitny himalaista Simone Moro.

Film z 8.Spotkań z Filmem Górskim 2012

Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej z 8.SzFG. 
http://player.vimeo.com/video/49386535 

Autorzy filmu: Marcin Kin, Jan Wierzejski, Lech Baranik.

WYNIKI MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU FILMOWEGO 2012 r.

 

 

 

Grand Prix

„Sztuka Wolności” w reżyserii Wojtka Słoty i Marka Kłosowicza, to film, który jest ważny nie tylko dla Zakopiańskiego festiwalu, i nie tylko dla Polaków. Dokument o pokoleniu polskich alpinistów, którzy pomimo, a w pewnym stopniu dzięki PRL’owskiej rzeczywistości, dokonali swoich największych sukcesów w najwyższych górach świata.

……………………………………………………………………………………………………………

Nagroda Naczelnika TOPR

Za najlepszy film ukazujący człowieka w ekstremalnych sytuacjach – „Vertical Sailing Greenland” w reżyserii Sean’a Villanueva. Pełen życia i energii film, tętniący humorem i muzyką. Wyraziste postaci wprowadzają nas w świat niezwykłych przygód w otoczeniu dzikiej i pięknej przyrody.

…………………………………………………………………………………………………………

Nagroda Dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego

Za najlepszy film, który pokazuje więź człowieka z naturą -  „Erthard Loretan: wdychając zapach nieba” w reżyserii Benoit Aymon. Portret człowieka, który całe życie poświęcił górom. Ten jeden z najwybitniejszych wspinaczy himalajskich unikał rozgłosu medialnego.  Jako przewodnik uczył ludzi miłości i szacunku do gór, aż do czasu jego przedwczesnej i tragicznej śmierci w wieku 52 lat.

……………………………………………………………………………………………………………

Nagroda Burmistrza Miasta Zakopane / The Prize of the Mayor of Zakopane

Jury 8 festiwalu filmów górskich w Zakopanem, pragnie przyznać nagrodę Burmistrza Miasta Zakopanego filmowi „Good Bye Tibet” w reżyserii Marii Blumencron za film, który w poruszający sposób pokazuje niebezpieczną drogę do wolności Tybetańskich dzieci. Jesteśmy świadkami tragedii rodzin, które za cenę rozłąki starają się zachować ciągłość tradycji i tożsamość kulturową.

…………………………………………………………………………………………………………

Specjalne wyróżnienie

Jury zdecydowało o przyznaniu specjalnej nagrody filmowi „Verticalemente Demodé” w reżyserii Davida Carrari. Film pokazuje wspinaczkę w oryginalny i ekspresyjny sposób przy zachowaniu eleganckiej i oszczędnej formy i stylu.

……………………………………………………………………………………………………………

Nagroda Publiczności 8.SzFG 

Vertical Sailing Greenland
Reżyseria: Sean Villanueva
Belgia 2011, 55’

……………………………………………………………………………………………………………

Nagroda Młodzieżowego Jury

Po obejrzeniu każdego filmu zastanawialiśmy się, czy spełnił nasze kryteria dotyczące jego walorów artystycznych i technicznych, oraz zadawaliśmy sobie najważniejsze pytanie: czy dany obraz w jakikolwiek sposób zmienił coś w naszym postrzeganiu świata. Wszystkim tym oczekiwaniom sprostał film "Goodbye Tibet" - niesamowita opowieść o dzieciach wysyłanych przez matki w podróż przez Himalaje do indyjskiej wioski, w której mogłyby dorastać w duchu tradycji tybetańskiej, co okazuje się niemożliwym w ich ojczyźnie. Dokument zawierał nagrania wypowiedzi bohaterów przedstawianych zdarzeń. Zaimponowało nam to, że materiał powstawał przez 10 lat, przez co w ciągu kilkudziesięciu minut możemy prześledzić drogę życia dzieci zmuszonych do opuszczenia kraju od pierwszych dni wędrówki, po próg dorosłego życia, w którym decydują się pokierować swoim losem tak, by pomóc ojczyźnie. Kolejnym powodem, dla którego nagrodziliśmy "Goodbye Tibet" jest wyjątkowy sposób, w jaki został ukazany dramat wieloletniego konfliktu Tybetańczyków z chińskimi władzami, mianowicie z perspektywy najmłodszych uchodźców i ich przewodników.

 

GWIAZDY 8. SzFG - Barbara Zangerl, Ines Papert, Thomas Huber!
Wśród wielu wybitnych gości, prawdziwymi mega gwiazdami jakie wystąpią w sobotę 8 września na festiwalu będą:
Barbara Zangerl, Ines Paper oraz Thomas Huber!
adidas Zako Boulder Power - 7. zawody wspinaczkowe

Siódme zawody wspinaczkowe, będące edycją prestiżowego Pucharu Polski w boulderingu, od tego roku funkcjonujące pod nazwą adidas Zako Boulder Power, odbędą się 8 i 9 września. Zostaną rozegrane na sztucznej ścianie w centrum Zakopanego, obok budynku Dworca Tatrzańskiego.
Oprócz nagród finansowych zgodnych ze standardami PZA, adidas ufundował dodatkowe wysokie premie oraz nagrody z kolekcji adidas terrex! Serdecznie zapraszamy do kibicowania a wśród publiczności zostaną rozlosowane nagrody od adidas. Oprócz tego w dniu eliminacji zawodów (sobota, 8 września) adidas Zako Boulder Power- jeden z najlepszych polskich wspinaczy- Adam Pustelnik z teamu adidas będzie miał swój show na ściance wspinaczkowej w godzinach od 14.30 do 15.15. Zapraszamy!

Spotkanie z INES PAPERT

We wspinaczce odnalazłam szczęście

Ines Papert to jedna z najwszechstronniej wspinających się kobiet na świecie, wybitna specjalistka od wspinaczki lodowej i mikstowej, wielokrotna mistrzyni świata i zdobywczyni Pucharu Świata we wspinaczce lodowej, pierwsza kobieta, która pokonała mikstowe trudności M13.

8. Spotkania z Filmem Górskim

8. Spotkania z Filmem Górskim odbędą się w dniach 5-9 września 2012. Zapraszamy do odwiedzenia bocznych zakładek w których znajdują się szczegółowe informacje o gościach festiwalu i punktach programu. Serdecznie zapraszamy do Zakopanego.
 

8. Międzynarodowy Konkurs Filmowy

Stowarzyszenie Spotkania z Filmem Górskim ogłasza Międzynarodowy Konkurs Filmowy. Projekcje filmowe odbędą się podczas 8.SzFG
w dniach 5-9 września w Zakopanem. 

Wyniki konkursu filmowego 2011

Międzynarodowe jury w składzie Matthias Fanck, Robin Ashcroft, Luca Bich, Krzysztof Kokoryn i Wojtek Kliczka przyznało następujące nagrody:

Grand Prix  -  180 stopni na południe, reż. Chris Malloy, USA, '85

Nagroda Naczelnika TOPR - Zimno, reż. Ansel Fogel, USA, '19

Nagroda Dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego
- Flirt z przestrzenią, reż. Jean-Michel Bertrand, Francja, '75

Nagroda Burmistrza Miasta Zakopanego
- Miage, reż. Edmond Carrere, Pierre Redon, Francja, '53

-----------------------------------------------------------------------------

Nagroda Publiczności 7.Spotkań z Filmem Górskim
- Żelazna dziura, reż. Pavol Barabas, Słowacja, '56

Nagroda Młodzieżowego Jury 7.Spotkań z Filmem Górskim
- Szwajcarski zegarek, reż. Peter Mortimer, Nick Rosen, USA, '19

7. Spotkania z Filmem Górskim

Serdecznie zapraszamy na 7 Spotkania z Filmem Górskim. W ich ramach: Międzynarodowy Konkurs Filmowy, Miedzynarodowy Konkurs Fotograficzny "Przestrzeń Życia", VI Zako Boulder Power im. Bogusia Probulskiego- edycja Pucharu Polski w boulderingu, Górska Wycieczka w Stylu Retro, Blok Praw Człowieka w Górach, Górskie Kino Nocne, panele dyskusyjne, wystawy i projekcje filmowe.

Spot 7. Spotkań z Filmem Górskim

Zapraszamy do obejrzenia naszego spotu.

Konkurs fotograficzny „Przestrzeń Życia”

To już V edycja Międzynarodowego Konkursu Fotografii Górskiej organizowanego przez Stowarzyszenie Spotkania z Filmem Górskim.
Zapraszamy na naszą nową stronę
www.przestrzenzycia.p

Trudne podhalańskie tematy - „Goralenvolk”...

8 września 2011 r. o godz. 18 w Dworcu Tatrzańskim, Krupówki 12, odbędzie się spotkanie poświęcone zjawisku kolaboracji części górali podhalańskich z Niemcami podczas II wojny światowej. Będzie ono zapowiedzią książki o „Goralenvolku”, autorstwa Wojciecha Szatkowskiego, która ukaże się jesienią tego roku.